Architektura 21szego wieku : Skagen KOntor: najskuteczniejszy norweski budynek biurowy firmy Various Architects

Różni architekci Podczas gdy światowi przywódcy spotykają się w Kopenhadze na COP15, Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, nasi przyjaciele z różnych architektów dzielą się z nami bardzo interesującym projektem, który jest również oświadczeniem dotyczącym zrównoważonego rozwoju w budynkach biurowych.
Skagen.
KOntor jest obecnie najbardziej zrównoważonym budynkiem biurowym planowanym obecnie w Norwegii.
Opracowany wspólnie z inżynierami z Ramboll UK w Bristolu i Pollen Architecture w Austin w Teksasie, projekt jest również wizytówką koncepcji, które można zastosować w innych krajach skandynawskich, jak widać na schematach i w opisie projektu poniżej.
Rendering.
Różni architekci Bardzo cieszę się, że architekci przemawiają za pośrednictwem swoich projektów, reagując na to, o czym obecnie debatuje i ma to wiele wspólnego z naszym zawodem.
Różni architekci i Ramboll są przekonani, że projekt.
KOntor pokazuje, że architekci, inżynierowie i deweloperzy nowych budynków biurowych powinni naciskać mocniej, aby opracować wysoce energooszczędne budynki o zerowej konstrukcji z czystego węgla.
Nie powinniśmy akceptować minimalnych redukcji wymaganych przez prawo jako standardy, ale powinniśmy postrzegać je jako wyzwanie, by zrobić lepiej.
Życzę powodzenia przedstawicielom COP15.
Opis projektu i zdjęcia po przerwie: Drewniana fasada z indywidualnie obsługiwanych izolowanych rolet jest najbardziej widoczną i dynamiczną cechą.
Okiennice na wysokość podłogi można otwierać w ciągu dnia, aby pozwolić na światło dzienne i pasywne ciepło słoneczne, lub zamknięte po zachodzie słońca w zimne dni w celu dodania izolacji.
Okiennice mogą przekształcić elewację z 60% na 20% powierzchni okna.
Wewnętrzna powierzchnia żaluzji jest wyłożona diodami LED, które wytwarzają sztuczne światło dzienne podczas ciemnych miesięcy zimowych, aby zapewnić dobrze oświetlone i zdrowe środowisko pracy przez cały rok.
Izolowane żaluzje są obliczane, aby zapewnić dodatkowe 15% oszczędności na ogrzewanie rocznie.
Diagram.
Różni architekci Naturalne zasoby nadbrzeża są starannie wykorzystywane przez projekt.
4 turbiny wiatrowe Quiet Revolution na dachu zapewniają 24 000 kWh czystej energii (10% zapotrzebowania budynku na energię).
Wietrzna i często zachmurzona pogoda na norweskim zachodnim wybrzeżu, w połączeniu z długimi ciemnymi zimowymi nocami sprawiła, że wiatr jest bardziej efektywną alternatywą dla paneli słonecznych w tym przypadku.
Słońce jest kontrolowane pod kątem cieniowania słonecznego i pasywnego ogrzewania w zachodniej przestrzeni atrium i przez wiele okien wychodzących na południe.
Woda morska jest wykorzystywana jako źródło energii do ogrzewania i chłodzenia za pomocą chłodzonych wodą pomp ciepła i chłodzenia wodą morską.
To, w połączeniu z wysokowydajnym odzyskiem ciepła z powietrza, wymaga kontroli na żądanie, a wysoki poziom izolacji termicznej znacznie obniżył zapotrzebowanie na ciepło.
Wentylacja naturalna jest możliwa przez większą część roku, a chłodzenie poprzez chłodzenie jest konieczne tylko wtedy, gdy temperatura wody na morzu osiąga maksimum (nie więcej niż 4-8 tygodni w roku).
Zielone powierzchnie dachowe zbierają i filtrują ogromne opady deszczu w zbiornikach wodnych na dachu do stosowania w urządzeniach i armaturach niskoemisyjnych, zmniejszając tym samym potrzebę marnowania uzdatnionej wody.
Żaluzje otwarte.
Różne Architekci Żaluzje zamknięte.
Różne Architekci Żaluzje mieszane.
Różni architekci W miarę możliwości wybierano materiały węglowe o niskiej zawartości węgla, aby zmniejszyć całkowity ślad węglowy projektu.
System konstrukcyjny ścian i podłóg panelowych z laminowanego drewna krzyżowego (CLT) został wybrany ze względu na pochodzenie lokalne z wysokim poziomem sekwestracji węgla.
CLT oznacza znaczną redukcję ucieleśnionego CO2 w porównaniu z tradycyjną ramą z betonu lub stali.
Zewnętrzne i izolowane żaluzje budynków są pokryte Kebony, norweskim produktem drzewnym, który jest zrównoważony, nie wymaga konserwacji i nadaje się do eksponowanego nadmorskiego klimatu.
Plany .
Różne sekcje architektów.
Różni architekci Nowo wdrożona norweska dyrektywa budowlana TEC2007 wymaga oznakowania energetycznego wszystkich nowych budynków.
Od 2010 roku biurowce mają maksymalne dopuszczalne zużycie energii 165 kWh / m2 / rok (klasa energetyczna C), typowy budynek biurowy obecnie zużywa około 270 kWh / m2 / rok.
Przy 72 kWh / m2 / rok.
KOntor uzyskałby ocenę energetyczną stopnia A, mniejszą niż połowa wymaganego maksimum.
Norwegia nie posiada jeszcze systemu certyfikacji Passivehaus, ale.
KOntor spełnia wymogi certyfikacji w zakresie odzysku ciepła, doskonałej szczelności, letniego zacienienia słonecznego, wysokiego poziomu izolacji termicznej, wykorzystania użytecznych pasywnych zysków ciepła z energii słonecznej / sprzętu i zużycia energii netto mniej niż 75 kWh / m2 / rok.
* Oszacowania zużycia energii obliczone przez Ramboll przy użyciu oprogramowania do dynamicznego modelowania IES.
[hasła pokrewne: osprzęt elektryczny legrand, ceramika tubądzin praca do kitu, grzejniki stalowe ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: ceramika tubądzin praca do kitu grzejniki stalowe osprzęt elektryczny legrand